Nazwa modele RC wzięła się od sposobu, w jaki następuje sterowanie, czyli drogą radiową. Dokładnie skrót RC oznacza Radio Control albo Remote Control – czyli odpowiednio – sterowane radiowo i sterowane pilotem. Sterowanie modelami odbywa się za pomocą aparatury zdalnego sterowania, nazywanej wśród modelarzy także radiem lub pilotem. W skład aparatury sterującej wchodzi nadajnik znajdujący się w pilocie trzymanym w dłoni modelarza a także odbiornik zamontowany w modelu RC. Nadajnik wysyła sygnał do odbiornika drogą radiową, pracując na falach o różnej częstotliwości.
Modele RC dzieli się ze względu na powierzchnię w jakiej się poruszają. Rozróżniamy zatem modele jeżdżące, latające oraz pływające.
Modele jeżdżące – poruszają się na powierzchni naturalnej – ziemi, trawie, żwirze, skałkach, powierzchni urządzonej przez człowieka: podłoga, panele, płytki – czyli wszystko czym wyłożona jest podłoga w mieszkaniu. Do jednostek poruszających się po podłożu zaliczamy: zdalnie sterowane samochody, czołgi czy też roboty.
Modele latające – poruszają się w przestrzeni powietrznej. W zależności od możliwości modelu oraz jego rozmiarów, miejscem dedykowanym będzie pomieszczenie lub zewnętrzna przestrzeń powietrzna. Do zabawek latających zaliczamy zdalnie sterowane samoloty, szybowce, helikoptery, latawce, rakiety czy też drony.
Modele pływające natomiast poruszają się w zbiornikach wodnych: jeziora, stawy, baseny. Modele o wyjątkowo małych gabarytach przeznaczone są przeważnie do pływania w przydomowych oczkach wodnych lub niewielkich basenach. Do modeli pływających zalicza się: zdalnie sterowane żaglówki, jachty, łodzie czy też motorówki.