Buty do biegania podstawowym elementem garderoby biegacza.

Dla wielu osób bieganie jest jedną z najprzyjemniejszych czynności, które wykonują w ciągu dnia. Nie trudno się dziwić, ponieważ pasjonaci biegania doskonale wiedzą już, że podstawą dobrego biegu są odpowiednio dobrane buty. Nic dziwnego, bo podczas biegu, gdy uderzamy stopami o podłoże, nasz ciężar jest większy o 3 razy. Wielu początkujących biegaczy popełnia najważniejszy błąd wybierając nieodpowiednie buty. A niewłaściwy wybór potrafi nieść za sobą poważne konsekwencje, takie jak bóle stóp, bóle stawów, czy też bóle kręgosłupa. Wielu pracowników ode mnie z firmy miało taki właśnie problem, że na początku potrafili biegać nawet w zwykłych trampkach. Podczas biegania w szczególności po utwardzonej powierzchni, takiej jak asfalt, czy beton, konieczne jest zapewnienie porządnej amortyzacji.

W internecie czasem możemy przeczytać, że nieważne w czym biegać, ważne, żeby w ogóle zacząć, Nie mogę się z tym zgodzić. Dlatego jak zobaczyłem na biegu firmowym pracowników innych działów, mających na nogach płaskie trampki, to nie mogłem wyjść z zaskoczenia. Problem wystąpił do tego stopnia, że nawet nasza HR-ówka nie była w stanie swobodnie chodzić, przez to zamiast wyjść po kandydatów, którzy przyszli na rozmowę w sprawie pracy, to siedziała już w salce a dziewczyna z recepcji była zmuszona przyprowadzać kandydatów. Przecież nie trzeba być alfą i omegą, żeby zorientować się na chłopski rozum, że biegając bez amortyzacji po twardej powierzchni, nasze stawy raczej prędzej niż później obrażą się na nas.

Czym się kierować przy doborze butów do biegania? Przede wszystkim własną wygodą. Nie istotne są różne nowości i bajery, jeśli po założeniu butów nie będziemy czuli się w nich dobrze. A buty do biegania robione są tak, żeby pasowały od razu po założeniu, To nie skóra, która rozciągnie się i dopasuje po kilku przejściach. Inną kwestią niezwykle ważną jest również budowa stopy od spodu. Wyróżniamy trzy rodzaje stopy: neutralną, pronującą oraz supinującą. W zależności od biomechaniki stopy, warto zakupić odpowiednio dostosowane buty. Osoby początkujące, poszukujące butów na własną rękę, mogą nie poradzić sobie z tym zadaniem, dlatego zawsze polecam udać się do sklepu biegowego i sprzedawcy poprosić o profesjonalną poradę. Przeważnie osoby pracujące w sklepie dla biegaczy są również biegaczami i posiadają wiedzę popartą praktyką wynikającą z autopsji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *