Jednymi z moich ulubionych zabawek zdalnie sterowanych są z pewnością Drony. Moim subiektywnym zdaniem Drony konstrukcyjnie przypominają pająki 🙂 Zbudowane są w sposób pozwalający im na równy odlot od ziemi. Wszystko to jest możliwe dzięki parom ramion, na których mają zamontowane śmigła. Owe wirniki kręcące się w równym tempie, pozwalają na niesamowicie płynne poruszanie się koptera w powietrzu.
Te wspaniałe multicoptery dają niesamowite możliwości. Pozwalają nam na świetną zabawę, ponieważ możemy wzlecieć nimi naprawdę wysoko i niejako sięgnąć nieba. Jeśli zabierzemy na swój pokład kamerę, możemy nie tylko zwiedzić okolicę, ale także utrwalić chwile z lotu ptaka poprzez wykonane zdjęcia lub nagrania wideo. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że drony z kamerą są bardzo często stosowane, wręcz wiele film produkuje drony z już zamontowana kamerą.
Można by pomyśleć, że kamera będzie ulegać drganiom podczas lotu a nagrany film będzie miał kiepski obraz? Nic bardziej mylnego – dzięki dzisiejszej technologii, wszelkie niedogodności odchodzą w niepamięć, ustępując miejsce funkcjonalnym rozwiązaniom.
Gimbale – czyli ramiona, w których zamontowana jest kamera – służą do stabilizacji obrazu. Żyroskop na bazie którego pracuje gimbal, sprawia, że niezależnie od przechylenia drona w locie, kamera nie zmienia położenia – dlatego obraz nawet nie drgnie.
Inną ciekawą opcją jest funkcja FPV – ang. First Person View – czyli możliwość obserwowania lotu na żywo. Dzięki temu możemy odwiedzić dronem te miejsca, do których nie dostanie się człowiek. Dzięki FPV przemierzenie gęstego lasu, czy opuszczonego budynku nie stanowi już najmniejszego problemu. Wystarczy, że przebieg trasy będziemy bacznie obserwować na ekranie naszego nadajnika lub zakładając odpowiednie okulary FPV.