Odwieczny dylemat – kino domowe, czy sprzęt stereo?

Każdy z nas posiada jakiś sprzęt, za pomocą którego odtwarza muzykę i ogląda filmy – chodzi oczywiście o dźwięk. Wielu z nas posiada zestaw głośników komputerowych – do słuchania muzyki oraz telewizor wyposażony w głośniki (jak obiecywał producent wystarczającej jakości) do oglądania filmów. Któregoś dnia dochodzi do pewnej sytuacji, np. znajdziemy się u znajomych, którzy puszczą muzykę, lub uruchomią film ze swojego sprzętu. I wtedy dowiadujemy się, że można lepiej i że jakość dźwięku i sprzęt, który posiadamy, to jakieś nieporozumienie. Zdecydowaliśmy – chcemy kupić nowy sprzęt audio.

Decyzja podjęta, więc szukamy… I już na początku pojawia się kluczowe pytanie: “Kupić sprzęt stereo, czy kino domowe?”. Ano właśnie, dylemat o tyle istotny, że przeważnie lubimy słuchać muzyki oraz oglądać filmy i raczej nie widzi nam się rezygnować z jednego lub z drugiego.

Ogólnie rzecz biorąc do oglądania filmów dedykowane są wielokanałowe systemy kina domowego, natomiast do słuchania muzyki z założenia służy sprzęt stereo.

Co wybrać zatem, żeby wyjść na tym dobrze i czy istnieje jakiś złoty środek?

Ponieważ praktycznie wszystkie utwory muzyczne dostępne na rynku, nagrywane są dwukanałowo a sprzęt stereo również jest dwukanałowy a Ty jesteś zdeklarowanym melomanem – wybierz sprzęt audio. Będziesz zadowolony z najwyższej jakości dźwięku, jaki uzyskasz. Jeśli jesteś miłośnikiem oglądania filmów – pewnie lepsze będzie dla Ciebie kino domowe.

Ale uwaga, jeśli zestawimy ze sobą sprzęt stereo oraz kino domowe kosztujące tyle samo, wówczas dwukanałowe sprzęt stereo będzie bardziej wartościowy. Dlaczego? Ponieważ składa się z mniejszej liczby części, zawiera mniej głośników, ma mniej kanałów. Wartość rozłożona na większą liczbę części w przypadku kina domowego, będzie pokutować gorszą jakością dźwięku.

Dlatego wiele osób uważa, że lepiej kupić dobrej jakości 2-kanałowe stereo, pomimo, że przy filmach zabraknie nam efektu przód-tył.

Wiele osób natomiast dokupuje amplituner, który poradzi sobie zarówno z wielokanałowym dźwiękiem filmów oraz dwukanałowymi utworami muzycznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *